środa, 3 września 2014

Jak usunąć dane z listy dłużników?

W związku z tym, że z każdym dniem powiększa się zadłużenie polskiego społeczeństwa coraz większa liczba podmiotów prawnych korzysta z zasobów udostępnianych przez świadczące usługi na terenie naszego kraju biura informacji o charakterze gospodarczym. Rejestr dłużników służy nie jedynie do rzetelnej weryfikacji wiarygodności finansowej przedsiębiorcy czy konsumenta, ale coraz częściej wykorzystywany jest jako szalenie skuteczna forma wyegzekwowania niezapłaconych należności.



Pojawienie się na liście jaką zawiera rejestr dłużników w wielu przypadkach może skutkować bardzo niepożądanymi problemami. Dane o zaległości przekazywane do banków, firm telekomunikacyjnych, ubezpieczycieli bądź firm leasingowych zazwyczaj stanowią olbrzymią przeszkodę w zawieraniu wszelkiego rodzaju umów.

Rejestr dłużników zamieszcza dane ewidencyjne osób, które zalegają ponad 60 dni z opłatą należności w kwocie większej niż 500 złotych w przypadku przedsiębiorstw i 200 zł w przypadku konsumenta. Zapisu na liście dłużników mogą dokonywać przedsiębiorcy, instytucje prawne a także osoby fizyczne.

Jedynym możliwym sposobem usunięcia danych ewidencyjnych dłużnika z krajowego rejestru dłużników jest całkowita spłata zadłużenia razem z wyliczonymi odsetkami za nieterminową spłatę. Zabezpieczeniem usunięcia danych jest obowiązek powiadomienia przez wierzyciela w ciągu dwóch tygodni biura informacji gospodarczej o zupełnej spłacie zadłużenia. Po upłynięciu terminu trzeba koniecznie sprawdzić czy wierzyciel dopełnił obowiązku i nasze dane zniknęły z rejestru dłużników. W tym celu trzeba złożyć wniosek o udostępnienie raportu z zasobów wszystkich świadczących swoje usługi na terenie Polski biur informacji gospodarczej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz