niedziela, 5 października 2014

BIK a BIG, czym się różnią co to za organizacje

W obliczu wciąż rosnącego zadłużenia społeczeństwa , które jest rezultatem ciągnącego się od lat kryzysu gospodarczego coraz częściej stykamy się z instytucjami BIG i BIK, których działania a nawet uprawnienia różnią się od siebie, a które stale są ze sobą mylone.


BIG

Zadaniem BIG jest prowadzanie wciąż uaktualnianego  rejestru podmiotów zadłużonych. Dane zawierające zapisy dotyczą przeterminowanych należności, które wynikają z umów handlowych zarówno osób fizycznych jak i firm. Zapisane informacje są udostępniane jedynie posiadającym uprawnienia podmiotom i są szalenie przydatnym narzędziem wykorzystywanym podczas weryfikacji klientów albo kontrahentów. Możliwość umieszczenia danych ewidencyjnych dłużników w rejestrze BIG to także sposób jaki stosowany jest w windykacji w celu zaspokojenia wymaganych wierzytelności.

BIK 

BIK pojawił się na rynku pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku i jego zadaniem stało się gromadzenie, przechowywanie jak również udostępnianie danych instytucjom bankowym dotyczących wszelkiego rodzaju zarówno bieżących jak i już spłaconych zobowiązań o charakterze finansowym. Dane klienta placówki bankowej trafiają do BIK w chwili wnioskowania o kredyt i cały czas uzupełniane są informacjami , które dotyczą terminowego wpłacania rat oraz daty całkowitego uregulowania zobowiązania. Dane pozyskiwane od BIK wykorzystywane są przez banki do przeanalizowania zdolności kredytowej, która głównie stanowi podstawę przyznania kredytu.

Znalezienie się w rejestrze dłużników Biura Informacji Gospodarczej albo zapis o zadłużeniu w terminowym spłacaniu kredytu znajdujący się w zasobach Biura Informacji Kredytowej to duży kłopot głównie dla osób, które zamierzają uwiarygodnić swoją sytuację w finansach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz